Úvodní stránka > Spolky a kluby > TJ Slavoj

TJ Slavoj Moravany

Něco z historie ...

První začátky kopané v Moravanech můžeme sledovat v letech 1931 - 1934. Jako hrací plochy užívali tehdy chlapci plácků v úvoze pod vinohrady nebo mezi sklepy od Kostelce. Od té doby příznivci fotbalu několikrát organizovali turnaje a přátelská utkání. Novodobá historie organizované moravanské kopané se píše od roku 1952. V té době se ve vesnici s 270 čísly seskupila parta fotbalových nadšenců, kteří se rozhodli, že při tělovýchovné jednotě Sokol založí oddíl kopané. Vznik fotbalové organizace je spojována se jmény: František Veselý, Jaroslav Měsíček, Jaroslav Hejda, Ludvík, Jarmil a Václav Zelinkovi, Evžen Glos, Josef Jedlička, František Hlaváč, Jaroslav Kůřil a Vladimír Vaculík. Tato skupina získala pozemek na hřiště, kde během následujících let vybudovala krásný sportovní areál. V roce 1957 byli do mistrovských soutěží  přihlášeni i dorostenci a žáci. První roky jsou pro mládežnická družstva těžká, výsledky nejsou dobré, ale z důvodu výchovy vlastních hráčů je tato činnost velmi důležitá.

Tělovýchovná jednota byla založena pod názvem Sokol Moravany. Od roku 1967 do roku 1987 nesla název TJ Slavoj Dolní Moštěnice. Od roku 1987 nese současný název TJ Slavoj Moravany. Nejkrásnější léta zažíval moravanský fotbal v roce 1969. V té době Moravanští postoupili do okresního přeboru.

Moravanská kopaná a její vznik je spojován zejména se jménem Františka Veselého (4.8.1927 - 22.12.1997). Tento člověk byl nejdříve hráčem a později pracoval jako jednatel oddílu. Na jeho památku vznikl pohárový turnaj žákovských družstev - Memoriál Františka Veselého. Dalšími osobami, které mají významný podíl na rozvoji fotbalu v Moravanech jsou zejména p. Jaroslav Kůřil a p. Zdeněk Pekárek. Oba pánové pracují ve fotbalovém oddílu doposud.

Fotbalový oddíl Slavoj Moravany se může pochlubit řadou odchovanců, kteří dosáhli v kopané výrazných úspěchů. Byli to: Roman Klimeš, Josef Zálešák, Ladislav Lecián, Josef Hlaváč a Jaroslav Kalinec.

Výbor: Albín Ondříšek - prezident klubu
          Ing. Petr Kostiha - jednatel oddílu
          Eva Vlachovská - pokladník

"A" mužstvo- hraje okresní přebor