Úvodní stránka > Spolky a kluby > Kaple Nejsvětější Trojice

Kaple Nejsvětější Trojice

Na základě podnětu občanů Moravan se místní organizace KDU - ČSL ve spolupráci s obcí Moravany rozhodla vystavět kapli v Moravanech. Ve výběrovém řízení byl vybrán ze tří návrhů projekt ing. arch. Zdenka Bureše.

Základní kámen nové kaple byl zhotoven v roce 1994. Ke stavbě byl vydán souhlas dle kánonu 1215 Kodexu kanonického práva dne 3.5.1995 Janem Graubnerem arcibiskupem Olomouckým, Metropolitou moravským. Položkový rozpočet dle projektové dokumentace činil 2.746.567,- Kč. Průběh celé stavby byl financován ze sbírek místních občanů, rodáků z obce Moravany, a ostatních dobrodinců z Farnosti Kostelecké i okolních farností. Převážná většina prací byla provedena brigádně místními řemeslníky a občany. Stavba byla kolaudována dne 25.5.2000.

Kapli vysvětil Jan Graubner arcibiskup Olomoucký, Metropolita moravský. Kaple byla zasvěcena "Nejsvětější trojici". Stavba je ve vlastnictví obce Moravany.

K dostavbě a následnému zajištění provozu a péči o kapli bylo vytvořeno občanské sdružení "Kostelní jednoty Nejsvětější Trojice v Moravanech". V roce 2002 z důvodu nevyhovující krytiny muselo občanské sdružení provést rekonstrukci kritiny včetně svodů. V roce 2004 provedlo občanské sdružení teréní úpravy a výsadbu zeleně v okolí kaple, malby nátěrem a přelíčení venkovní fasády kaple.
V kapli je sloužena 1x v týdnu mše svatá.

23. 3. Ivona

Zítra: Gabriel